خانه رزین رزین اپوکسی رزین اپوکسی و کاربرد آن در صنعت رنگ

رزین اپوکسی و کاربرد آن در صنعت رنگ

0
315
رزین اپوکسی

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی یا پولی پوکاسید (Epoxy Resin) ترکیبی دو جزئی (ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر) است که دارای چسبندگی بسیار خوب ، مقاومت شیمیایی بالا ( اسیدی و قلیایی) و استحکام کششی، فشاری و خمشی  بسیار بالا می‌باشند. رزین اپوکسی عایق عالی الکتریسیته بوده و مقاومت حرارتی تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل میتواند تحمل کند.

امروز در بسیاری از قطعه های کامپوزیتی از جنس پلیمرهای الیاف کربن، شیشه یا آرامید در ترکیب با چسب اپوکسی (رزین اپوکسی و هاردنر) جایگزینن آلیاژهای فلزی مرسوم و کامپوزیت های پلی استر شیشه ساخته شده اند. چسب اپوکسی در ساخت مخازن تحت فشار، ساخت اعضای مقاومت بالا (کامپوزیت هایی ساخته شده با الیاف کربن و رزین اپوکسی)، جلیقه ضد گلوله (کامپوزیت الیاف آرامید و رزین اپوکسی)، صنایع هواپیما سازی، الکتریکی، ساختمان و صنایع دریایی بکار میرود . رزین اپوکسی کاربردهای مختلفی دارد از جمله پوشش سطح، کف سازی صنعتی، FRP لاینیگ مخازن و لوله ها و کامپوزیت ها.رزین اپوکسی قیمت انواع آن

مشخصات مکانیکی رزین اپوکسی

از نظر مکانیکی، رزین اپوکسی کارایی بسیار خوبی دارد، عملا باعث شده است که این رزین ها در ساخت مواد کامپوزیت مقاومت بالا، مورد استفاده نیز قرار بگیرند. این ویژگی ها در زیر آمده است:

جرم حجمی ۱۰۰۰_۱۵۰۰ kg/m3 ، مدول الاستیسیته کششی ۳_۵ GPa تنش نهایی کششی ۶۰ _۸۰ MPa ، تنش نهایی خمشی ۱۰۰_۱۵۰ MPa، تغییر طول نهایی ۲ تا ۵ درصد، مقاومت برشی ۳۰_۵۰ MPa، دمای تغییر شکل تحت بار ۲۹۰ درجه سانتیگراد.

استفاده از رزین اپوکسی منجر به تولید ماده کامپوزیت FRP با کیفیت بالا می‌شود. برای رسیدن به کیفیت نهایی مناسب، نیاز است زمان انتقال و پلیمریزاسیون نسبتا زیادی را در حدود چند ساعت تا چند ده ساعت در درجه حرارت نسبتا بالا بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد وجود داشته باشد.

از خصوصیات رزین های اپوکسی می‌توان نکات زیر را مطرح کرد:

رزین ها و چسب اپوکسی در کاربردهای پیشرفته مانند هواپیماسازی و کاربردهای فضائی و دفاعی و همچنین در بسیاری از بتن های تقویت شده با کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند با این حال بیشترین مصرف را در کارهای مقاوم سازی با FRP داراست. رزین‌های ایوکسی در ویسکوزیته های مختلف در دسترس می‌باشند و هاردنرهای (مواد پخت یا سخت کننده ها) گوناگونی برای آنها وجود دارد رزین های ایوکسی بسیار مقاوم‌تر از پلی استرهای تجاری و وینیل استرها هستند و برای تقویت اولیه سازه های بتنی بیشتر از رزین اپوکسی استفاده می‌شود. در ضمن مقاومت قلیایی بیشتری نیز از خود نشان می دهند.

مزایای رزین اپوکسی

این رزین نسبت به رزین پلی استر دارای برتری هایی است که در زیر به آن اشاره شده است:

 • خصوصیات مکانیکی این نوع رزین نظیر استحکام کششی، مقاومت خمشی، مقاومت فشاری، مقاومت در برابر شوک، خزش و …، از رزین پلی استر برتر است.
 • خصوصیات مکانیکی کامپوزیت ساخته شده توسط رزین پلی استر تا ۱۰۰ درجه تغییر میکند ولی این خصوصیت در رزین اپوکسی با هاردنر تتا (TETA Hardener) تا درجات حرارت حدودا ۱۰۰ درجه سلسیوس تغییر پیدا نمی‌کند.
 • رزین اپوکسی دارای محدوه‌ای وسیع از خواص مکانیکی و فیزیکی هستند که توسط افزودن مصالح گوناگون نظیر فیلرها و تیکسوتروفها این مقادیر بهینه و حتی بیشتر نیز می‌گردند.
 • در فرآیند پخت رزین اپوکسی با هاردنرهای مختلف نظیر هاردنر تتا و … مونومرهای فرار و سمی وجود ندارد.
 • رزین های اپوکسی در هنگام قالبگیری کامپوزیتی افت بسیار ناچیز (از نیم تا یک درصد) دارند و در هنگام پخت با هاردنر هایی نظیر هاردنر تتا، جمع شدگی بسیار ناچیزی دارند.
 • مقاومت رزین اپوکسی مجاورت و مقابله با مواد شیمیایی مهاجم و حلال های آلی بسیار عالی می‌باشد.
 • چسبندگی رزین اپوکسی به سطوح مورد نظر بتنی و فولادی و نیز الیاف FRP  بسیار عالی می‌باشد.
 • رزین‌ اپوکسی توانایی اشباع سازی بسیار عالی انواع مختلف الیاف FRP و تقویت کننده ها را دارند.
 • معایب رزین های اپوکسی را نیز به صورت زیر می‌توان لیست کرد:
 • قیمت رزین‌ اپوکسی نسبت به انواع رزین های پلی استر گران تر می‌باشد.
 • زمان پخت هاردنر رزین اپوسی یا زمان پلیمریزاسیون ان نسبتا زیاد بوده و عمل آوری آن به طبع زمان‌بر خواهد بود.
 • هاردنر رزین‌ اپوکسی ها باید با احتیاط حمل شوند و موقع استفاده از هاردنرها دقت زیادی باید صورت گیرد زیرا امکان دارد سبب حساسیت پوستی شود.
 •  از ضعف های رزین های اپوکسی این است که در مجموع به تنهایی زیاد شکل پذیر نبوده و حساس به ترک خوردگی است.
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course

بدون نظر

یک نظر بنویسید

نظر خود را وارد کنید
نام خود را اینجا وارد کنید