قیمت رنگ روغنی و نیمه روغنی و انواع آنها

0
992
قیمت رنگ روغنی

با توجه به نوسنات زیاد قیمت ها شاهد هستیم که قیمت رنگ روغنی نیز از این نوسانات مستثنی نبوده و شرکتهای مختلف هرازگاهی قیمت های خود را اصلاح میکنند. در ادامه به تاریخچه رنگ روغنی میپردازیم و در انتها به قیمت رنگ روغن میپردازیم.

در ۱۴۰۰ م به بعد به نقاشی ای مستقل از دیوار برمی‌خوریم که آن را تابلوی رنگ روغن نامگذاری کرده اند.  گوت فیلد برای اولین بار به جای ترکیب رنگ (پیگمنت پودر) با آب و زرده تخم مرغ از روغن بزرک Linseed Oil استفاده کرد. از این مقطع به بعد به جای دیوار یا تخته چوبی به عنوان تکیه گاه، بوم ساخته شده با متقال را داریم که به آن کانواس Canvas گویند. نخستین نمونه های نقاشی رنگ روغن نقش های بودا در غار های بامیان (مناطق مرکزی افغانستان) است که در سال های ۶۵۰ میلادی ترسیم شده اند. حلال رنگهای روغنی ، تینـر روغنی بوده که در صورت عدم دسترسی میتوان با حلال هایی همچون نفت و یا بنزین آن را رقیق نمود . اما بهتر است رنگ هر کارخانه با حلال همان شرکت استفاده شود .

رنگ روغن بر دو نوع می‌باشد

  • رنگ روغن براق: دوام این رنگ نسبت به نوع مات آن بیشتر است. بهمین علت در محلهایی که در معرض نور خورشید هستند و همچنین دربهای آهنی از این نوع رنگ بیشتر استفاده میشود.
  • رنگ روغن مات: این نوع رنگ روغن بیشتر داخل ساختمان استفاده میشود و حالت درخشندگی ندارد.

لازم به ذکر است که اولین کارخانجات رنگسازی در ایران با تولید رنگ روغنی و رنگ پلاستیک آغاز بکار نمودند. مجموعه شرکت ریف و خودرنگ ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان رنگ های روغنی بوده که بخش عمده ای از بازار مصرف کنندگان را در دست دارد. همچین یکی از شرکت های موثر در قیمت رنگ روغنی شرکت بزرگ ریف است.

  • رنگ‌روغنی یا نیمه روغنی : این دسته از رنگ‌ ها بیش تر در خانه استفاده می‌ شوند. سطح صاف و همواری دارد و رد قلم‌مو بر روی آن باقی نمی‌ ماند. مقاومت بالایی دارند و به‌ راحتی فرسوده نمی‌ شوند. از معایب این رنگ‌ ها دیر خشک شدن و بوی نامطبوع آن‌ ها است. 

قیمت رنگ روغنی

محدوده قیمتی این نوع از رنگ ها برای  هر لیتر حدودا از ۲۹٫۰۰۰ تا ۶۰٫۰۰۰ ریال است. رئیس اتحادیه رنگ قیمت انواع رنگ روغن را به شرح زیر اعلام کرد:

نام رنـــــــــگ هر کیـــلوهر گالــن
رنگ روغنی براق روشن۴۱٫۵۰۰۱۶۰٫۰۰۰
مادر رنگ‌های روغنی براق۴۷٫۰۰۰
مادر رنگ‌های روغنی قرمز و بنفش ارگانیک۵۱٫۰۰۰
رنگ روغنی براق مشکی۳۴٫۵۰۰
رنگ روغنی مات سفید۳۷٫۵۰۰
رنگ روغنی مات مشکی۳۲٫۰۰۰
رنگ روغنی مات قهوه‌ای۳۴٫۵۰۰
کلر و سیلر لیتر و سلولزی۴۷٫۰۰۰
رنگ استخوانی۵۷٫۵۰۰
رنگ آلومینیومی۵۰٫۵۰۰
رنگ آستری سفید۲۹٫۰۰۰

یک نظر بنویسید

نظر خود را وارد کنید
نام خود را اینجا وارد کنید