خانه اپوکسی کفپوش اپوکسی کفپوش اپوکسی صنعتی

کفپوش اپوکسی صنعتی

0
254
کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی چیست؟ و کاربرد آن در کجاست

اپوکسی یا پولی‌ پوکساید، نوعی بَسپار ترموست است که از واکنش پلی آمین با رزین اپوکساید حاصل می‌شود. اپوکسی را میتوان در صنعت به حالت های مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرارداد از جمله د چسبهای همه‌کاره ، کفپوش اپوکسی صنعتی و پوشش frp.

مزایای استفاده از کفپوش اپوکسی

 • افزایش مقاومت بتن در مقابل عوامل طبیعی مانند فرسایش و …
 • جذب مایعات آن صفر است و تقریبا نفوذناپذیر است.
 • با توجه به سبک بودن آن از ورود گرد غبار جلوگیری میکند.
 • قابلیت استفاده در رنگ های مختلف
 • بسادگی قابلیت شستشو دارد و بیش از ۳۰ سال عمر مفید دارد.

انواع کفپوش اپوکسی جهت سالن صنعتی

 • کفپوش گردگیر که به ضخامت ۱ میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرد و جهت جلوگیری از گرد و غبار بتون بکار می رود.
 • کفپوش یکپارچه به ضخامت ۳ میلیمتر که در جاهایی که نیاز به مقاومت سایشی بالا دارد استفاده میشود مانند انواع صنایع از خودرو سازی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، چاپخانه ای و … کاربرد دارد.)
 • کفپوش نیمه زبر و زبر، این مدل ضد خش بوده و در جاهایی که مقاومت مکانیکی بالایی نیاز است استفاده میشود.
 • کفپوش ضد اسیدی که در آزمایشگاه ها بیشتر از این مدل استفاده میشود.
 • کفپوش ورزشی، دارای انعطالف پذیری خوبی است و در سالهای ورزشی از آن استفاده میشود.
 • کفپوش آنتی استاتیک یا ضد جرقه، که مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اطاق های کامپیوترف اطاق عمل بیمارستان ها است.)
 • بتون اپوکسی که به ضخامت تقریبی ۲۰ میلیمتر اجرا می گردد و در برابر ضربه های شدید کاملاً مقاوم است.

کاربرد اپوکسی در صنعت و کمپوزیت

در صنعت ریخته گری برای تولید قالبهای مستر و الگو استفاده میشود، ورق ها و تجهیزات دیگر صنعتی با استفاده از این نوع قالب ها تولید میشود. شکل دهی پلاستیک هم جایگزین قالب چوبی و دیگر موارد سنتی شده اند. و به طور کلی استفاده از اپوکسی باعث کاهش هزینه ها هم میشود.

اپوکسی ها در تولید فایبرگلاس هم نقش بسزایی دارند، انها از رزینهای پلی استر و رزینهای وینل استر گرانتر هستند ولی معمولا قطعات کمپوزیت قوی تر و مقاوم تر به دما تولید می نمایند.

اپوکسی و زیست شناسی

اپوکسی ها بسیار راحت در آب حل میشوند و معمولا برای قرار دادن نمونه های میکروسکپی در پلاستیک، برای برش عرضی با میکروتوم و سپس تصویربرداری، استفاده می شود.

خطرات بهداشتی اپوکسی ها

یکی از این خطرات حل شونده آمین است که باعث خوردگی میشود. ولی ممکن است بعنوان مواد سمی و جهش زا نیز طبقه بندی شوند. آمین های آروماتیک آسیب زا هستند (بیشتر آنها مواد سرطانزای شناخته شده هستند و یا گمان می رود که سرطانزا باشند)، ولی مصرف آنها اکنون محدود به موارد صنعتی خاصی می شود و آمین های آلیفاتیک و سیکلوالیفاتیک کم خطر تر معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.
رزین های مایع اپوکسی در حالت سفت نشده غالبا بعنوان سوزش آور برای چشم و پوست طبقه بندی می شوند و نیز برای آبزیان سمی هستند. رزینهای جامد اپوکسی معمولا از رزینهای مایع بی خطرترند،و بسیاری از انها بعنوان مواد بی خطر طبقه بندی می شوند. یک خطر مختص اپوکسی رزین ها حساسیت زایی است. این خطر در اپوکسی رزینهای حاوی رقیق کنندها با وزن ملکولی کم بیشتر مشخص است . تماس با اپوکسی واکنش الرژیک ایجاد می نماید. حساسیت زایی عموما بخاطر در مواجه مکرر (مثلا بهداشت ضعیف در محل کار و فقدان ابزارهای حفاظتی) در طولانی مدت رخ می دهد. گاهی واکنش های آلرژی چندین روز دیرتر بعد از تماس با اپوکسی رخ می دهد. واکنش های آلرژیک به شکل آماس پوست، بخصوص در نواحی که در تماس زیاد است (دست و بازوها) رخ می دهد. مصرف اپوکسی منبع اصلی اسم شغلی در تولید کننده گان پلاستیک است . بیس فنول A که در تولید گروههای معمول رزینهای اپوکسی استفاده می شود، مختل کننده شناخته شده غدد درون ریز است.

Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course

بدون نظر

یک نظر بنویسید

نظر خود را وارد کنید
نام خود را اینجا وارد کنید